Poleg CSRD še ESPR direktiva – Uvedba digitalnih potnih listov za izdelke (DPP)

Poleg CSRD še ESPR direktiva – Uvedba digitalnih potnih listov za izdelke (DPP)

18. julija 2024 je EU sprejela zakonodajo o razširjeni odgovornosti proizvajalca (ESPR), da bi spodbudila trajnost izdelkov in zmanjšala vpliv na okolje. Ključna novost te zakonodaje je uvedba digitalnih potnih listov za izdelke (DPP), ki bodo sčasoma zajemale približno 30 kategorij izdelkov.

Kaj je digitalni potni list izdelka?

Digitalni potni list izdelka (DPP) je obsežno digitalno orodje, ki zagotavlja podrobne informacije o življenjskem ciklu izdelka, vplivu na okolje in sestavi. Vključuje podatke o identifikaciji izdelka, uporabljenih materialih, procesih načrtovanja, vplivih na življenjski cikel, vzdrževanju, uporabniških priročnikih, garancijah in podrobnosti o ponovni uporabi, recikliranju, predelavi energije in ravnanju z odpadki.

DPP ne bodo obvezni za vse kategorije izdelkov takoj, vendar naj bi se postopoma izvajali med letoma 2026 in 2030. Začetni poudarek bo na izdelkih s pomembnimi vplivi na okolje, vključno s tekstilom (zlasti oblačili in obutvijo), pohištvom, kemikalijami, baterijami, zabavne elektronike in gradbenih izdelkov. Prototipi za te kategorije so že v razvoju, leta 2024 pa je predvidena popolna implementacija posebnih predpisov, kot so nova uredba EU o baterijah, strategija EU za trajnostni in krožni tekstil ter predpisi o ekološkem dizajnu za trajnostne izdelke.

Zakaj digitalni potni list izdelka?

Digitalni potni listi izdelkov (DPP) so ključnega pomena za prehod v krožno gospodarstvo, katerega cilj je zmanjšati porabo virov in vpliv na okolje. S povečanjem stopnje recikliranja na 80–90 % bi lahko do leta 2040 dosegli znatne prihranke CO2. DPP olajšajo ta prehod z zagotavljanjem bistvenih informacij, ki potrošnikom pomagajo sprejemati ozaveščene odločitve, izboljšujejo upravljanje virov in podpirajo popravila, ponovno uporabo in recikliranje izdelkov. Služijo kot digitalna rešitev, ki izboljšuje regulativne postopke in podpira cilje trajnosti.

DPP – EPD – LCA analiza

Osrednji vidik DPP je dokumentiranje okoljskega odtisa izdelka v njegovi vrednostni verigi. Tu pridejo v poštev okoljske izjave o izdelkih (EPD). EPD je obširen dokument, ki opisuje okoljski vpliv izdelka ali storitve na podlagi ocene življenjskega cikla (LCA). Preveri ga neodvisna tretja oseba in zagotavlja primerljive, objavljene in dodatne informacije.

DPP in EPD so tesno povezani in se dopolnjujejo v okviru okoljske trajnosti. Pričakuje se, da bodo DPP vključili EPD kot del svojega celovitega nabora podatkov. Okoljski podatki iz EPD bodo vključeni v DPP, kar bo potrošnikom in zainteresiranim stranem ponudilo podroben vpogled v okoljsko učinkovitost izdelka, vključno z emisijami toplogrednih plinov, porabo virov in proizvodnjo odpadkov.

Če povzamemo, digitalni potni list izdelka (DPP) predstavlja pomemben korak k bolj trajnostni prihodnosti, saj zagotavljajo ključne informacije o vplivih izdelkov na okolje in podpirajo premik h krožnemu gospodarstvu. Delujejo v tandemu z okoljskimi deklaracijami izdelkov, da bi ponudili popolno sliko okoljskega odtisa izdelka.

Za več informacij o digitalnih potnih listih izdelkov (DPP), okoljskih deklaracijah izdelkov (EPD) in LCA analizah nas kontaktirajte in z veseljem vam bomo svetovali z najboljšo rešitvijo za vaše podjetje.

Kontakt Formular
Bitte aktivieren Sie JavaScript in Ihrem Browser, um dieses Formular fertigzustellen.
Für welche Leistungen interessieren Sie sich?